Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 0-3: «Κατακτητής» της Πόλης ένας Θρύλος από άλλο πλανήτη!

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός, έκανε «φύλλο και φτερό» τη Φενέρμπαχτσε μέσα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» περνώντας από την Κωνσταντινούπολη με το επιβλητικό 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Δ΄ ομίλου στο Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «2Χ2» και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα μόνοι, όντες πλέον το φαβορί για την πρώτη θέση του γκρουπ.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός θέλησε να πάει σε παιχνίδι υπομονής και αιφνιδιασμού και το πέτυχε άριστα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν σε μια υποδειγματικά δομημένη αντεπίθεση ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε τον Μασούρα, που έβγαλε τετ-α-τετ τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος με εντυπωσιακό τελείωμα πάγωσε το «Σουκρού Σαράτσογλου» ανοίγοντας το σκορ.

Οι γηπεδούχοι σοκαρίστηκαν από την εξέλιξη του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε τελική στο 27ο λεπτό, όταν ο Πέλκας «έκλεψε» μια μπάλα και βρήκε τον Βαλένσια που σούταρε διαγώνια, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο, στο 35΄ με τον Μαντί Καμαρά να νικιέται από τον Αλτάι (κόρνερ) και στο 37΄ με τον ίδιο πρωταγωνιστή (Καμαρά), που ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο και σούταρε πάνω από το δοκάρι.

Απέναντι στο τακτικά άρτιο παιχνίδι του αντιπάλου της η Φενέρμπαχτσε είχε μόνο μια πραγματικά καλή ευκαιρία κι εκείνη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ρόσι ευνοήθηκε από τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, σουτάροντας μόλις άουτ.

Η πειραϊκή ομάδα πέρασε «αβρόχοις ποσίν» την πίεση των Τούρκων στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης έχοντας πάντως και την τύχη μαζί της στο 56΄, όταν στην μπαλιά του Νόβακ στην πλάτη της άμυνας ο Πέλκας πλάσαρε με τη μία, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Στο 58΄ και αντεπίθεση τρεις με δύο ο Αγκιμπού δεν είδε Τικίνιο και Ονιεκούρου αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση, αναγκάζοντας τον Αλτάι να αποκρούσει σε κόρνερ, αλλά στο 62΄ ο Τικίνιο έκανε φανταστική ντρίμπλα κι έδωσε στον Μαντί Καμαρά που σούταρε στην κίνηση, ο Αλτάι απέκρουσε με τα πόδια και ο Μασούρας στο ριμπάουντ εκτέλεσε για το 0-2.

Στο 68΄ ο Αγκιμπού Καμαρά με νέα μεγάλη προσπάθεια νικήθηκε από τον Αλτάι, με τον Μασούρα όμως, να βρίσκεται πάλι στο σωστό σημείο για να γράψει το τελικό 0-3, σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για την ομάδα του.