Έξι μετάλλια οι ποδηλάτες του Π.Σ.Τρικάλων στο τοπικό πρωτάθλημα ΜΤΒ

Συνεχίζει με επιτυχίες στην ορεινή ποδηλασία η αγωνιστική ομάδα του Ποδηλατικού Συλλόγου Τρικάλων.

Μια εβδομάδα μετά το πολύ επιτυχημένο ΜΤΒ Τρικάλων στον λόφο προφήτη Ηλία, διοργανώθηκε στον ίδιο χώρο και το πρωτάθλημα κεντρικής Ελλάδας ΜΤΒ. Συγκεκριμένα το περασμένο Σάββατο 2 Απριλίου ο Π.Σ. Τρικάλων σε συνεργασία με την ΤΕΚΕ διοργάνωσαν το τοπικό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας, μόνο για τις μικρές κατηγορίες. Ο αγώνας για τις μεγάλες κατηγορίες αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 8 Μαΐου πάλι στον ίδιο χώρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Π.Σ. Τρικάλων συμμετείχε με 12 άτομα από την ποδηλατική ακαδημία του. Τα αποτελέσματα δείχνουν την ανοδική πορεία της ομάδας και την πολύ καλή δουλειά,που κάνει ο Γιώργος Καράτζιος στην αγωνιστική ομάδα.

Στην κατηγορία Μίνι:

Ο Καλατζής Ρωμανός αναδείχτηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητής κεντρικής Ελλάδας. Ο Ντίνας Χρήστος κατέκτησε άξια την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο και ο  Λούγγος Γιάννης στην 4η θέση με πολύ καλές επιδόσεις τρέχοντας μόλις τον δεύτερο αγώνα του.

Στην κατηγορία Παμπαίδων:

Ο Νικολός Αλέξανδρος ήταν ο νέος πρωταθλητής κεντρικής Ελλάδας,  κάνοντας  το 1-2 με τον Κουτσιβέτα Αριστείδη στην 2η θέση, ο οποίος εξέπληξε τους πάντες με την απόδοσή του. Ο Μαγαλιός  Ορέστης πάντα σταθερός σε καλές επιδόσεις, κατέκτησε την 4η θέση κυνηγώντας το μετάλλιο μέχρι τον τερματισμό και ο Σιδέρης Παναγιώτης στην 5η θέση, που επέστρεψε ‘’σιδερένιος’’ μετά από covid. Οι τέσσερις  παμπαίδες μας βρέθηκαν όλοι στο βάθρο της πρώτης εξάδας.

Στην κατηγορία παίδων – κορασίδων:

Ο Μάντζιος Δαμιανός κατέκτησε την 2η θέση στον αγώνα δείχνοντας, ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Ο Ζιντζόβας Κων/νος την 3η θέση κερδίζοντας ακόμη ένα μετάλλιο για την ομάδα και ο Παπαβασιλείου Βαγγέλης με πολύ καλή επίδοση τερμάτισε 4ος δείχνοντας και αυτός,  ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά. Η κατηγορία των κορασίδων συμμετείχε σε κοινή κατάταξη με τους παίδες.Η Ντάκου Εύα Τερμάτισε 6η με αντιπάλους τα αγόρια και επίσης η Σούλιου Κέλλυ 9η. Τα κορίτσια βραβεύτηκαν από την διοργάνωση ξεχωριστά ως 1η και 2η τιμητικά για τις προσπάθειες που καταβάλλουν σε κάθε αγώνα.

Πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και τις αθλήτριες της ομάδας μας, που αγωνίστηκαν με πάθος και κέρδισαν για ακόμη μια φορά πολύτιμες εμπειρίες, αλλά και πολύ καλές θέσεις στην κατάταξη του αγώνα.

Ευχαριστούμε στους χορηγούς της ομάδας μας, αφού μέσα από την οικονομική τους στήριξη μπορούμε και συνεχίζουμε την ανάπτυξη της ποδηλασίας στην πόλη μας.

ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ (ποδηλατικό κατάστημα Λάρισας),  Πρατήρια Υγρών Καυσίμων ΕΛΙΝ (αφοί Κουτσιβέτα), Κηποδημιουργίες (ΚΟΙΝ.ΣΕΠ ΤΡΙΚΑΛΩΝ), Μάντζιος Παναγιώτης (τεχνική εταιρία), PROMIST (ασφάλειες), Δ.ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ (Ολυμπιονίκης ποδηλασίας),  3G (ψηφιακές εκτυπώσεις),  ΕΦΗ ΠΑΛΑΤΟΥ (φυσιοθεραπεία – βελονισμός), LA FARM (γαλακτοκομικά).

Ευχαριστούμε επίσης  τους γονείς των αθλητών που βοηθούν τα παιδιά τους να προχωρήσουν σε αυτό το δύσκολο, επίπονο, αλλά και μαγευτικό άθλημα που επέλεξαν. Με αυτό τον τρόπο βοηθάνε έμμεσα και όλη την ομάδα.

Οι εγγραφές στην ποδηλατική ακαδημία άρχισαν!

Αν θέλεις να ασχοληθείς με ένα από τα ομορφότερα αθλήματα στον κόσμο, αν σου αρέσει να γυμνάζεσαι μέσα στην φύση, αν σου αρέσει η οδήγηση σε ποδηλατικά μονοπάτια, τότε τα μόνα  πράγματα που θα χρειαστείς είναι ένα κράνος  το ποδήλατό σου και όρεξη για πολλές βόλτες.