Έκανε το χρέος της… κέρδισε την Μάλτα με 3-1

hellas-malta_3-1

Η Εθνική ομάδα της χώρας μας, με… μπροστάρη τον Γιάννη Φετφατζίδη (ο οποίος πέτυχε δύο γκολ), κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάλτας και παρέμεινε έτσι στην κορυφή του έκτου ομίλου της προκριματικής φάσης του EURO 2012. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και δίκαια οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος κέρδισαν το χρυσό, για τη συνέχεια, τρίποντο.

Η Εθνική, άλλωστε, στη συνέχεια έχει ένα ιδιαίτερο δύσκολο πρόγραμμα, αρχής γενομένης από το εκτός έδρας ματς με το Ισραήλ, τον προσεχή Σεπτέμβριο.

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή. Οι διεθνείς μπήκαν «ζεστοί» στο παιχνίδι και από την πρώτη στιγμή έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους στους αντιπάλους του. Τα όσα διαδραματίστηκαν στην Μάλτα και ο τρόπος με τον οποίο η Εθνική πήρε, τελικά, το χρυσό τρίποντο στο νησί της Μεσογείου, φάνηκε ότι αποτέλεσαν… καμπανάκι ενόψει της συνέχειας των προκριματικών.

Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος κυνήγησαν από το πρώτο, κιόλας, λεπτό το γκολ, το οποίο θα άνοιγε το δρόμο για την κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμών. Μόλίς στο 8’ ο Κατσουράνης έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Φετφατζίδη και αυτός από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου ν’ αντιδράσει, Χογκ (1-0).

Το γρήγορο γκολ λειτούργησε θετικά στη ψυχολογία των παικτών και έτσι στη συνέχεια εντελώς απελευθερωμένοι έπαιξαν το παιχνίδι που ξέρουν. Βέβαια, σε αυτό… βοήθησε η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι στο πρώτο μέρος ο Κωνσταντόπουλος δεν χρειάστηκε να επέμβει ούτε μια φορά, αφού τα μακρινά σουτ των ποδοσφαιριστών της Μάλτας έφυγαν αρκετά μέτρα άουτ. Στο 26’ η Εθνική κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν της Σάλκε κατάφερε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με το Εθνόσημο, όταν με κοντινή κεφαλιά, μετά από φάουλ του Καραγκούνη, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι οι διεθνείς σταμάτησαν τις οργανωμένες επιθέσεις. Η ατυχία, όμως, στέρησε από την Εθνική το τρίτο γκολ στο πρώτο μέρος, το οποίο θα έδινε, ουσιαστικά, τέλος στον αγώνα…

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική, αφού εννιά λεπτά μετά την έναρξή του (54’) ο Μιφσούντ μείωσε σε 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 61’ η Μάλτα είχε δοκάρι με τον Σκέμπρι. Ευτυχώς, όμως, δύο λεπτά αργότερα (63’), ο Φετφατζίδης βρέθηκε μόνος του, ύστερα από λάθος διώξιμο του Χογκ και σημείωσε το 3-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε εκ νέου. Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος φάνηκε να περιμένουν τη λήξη της αναμέτρησης και παράλληλα την έναρξη των διακοπών τους. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι στο τελευταίο μισάωρο δεν σημειώθηκε ούτε μια αξιόλογη ευκαιρία. Αυτό λίγη σημασία έχει όμως, αφού η  σεζόν για την Εθνική ομάδα της χώρας μας ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο και θα ταξιδέψει, έτσι, στο Ισραήλ ως πρωτοπόρος του ομίλου.