Έκανε την έκπληξη του θεσμού ο Λεβαδειακός νικώντας με 3-2 τον Ολυμπιακό

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν συνέβη στο ματς του Λεβαδειακού με τον Ολυμπιακό, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-2 των πρωταθλητών στο στάδιο της Λειβαδιάς, για την πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα της Λειβαδιάς, που φέτος αγωνίζεται στη Super League 2, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ξαφνιάζοντας τον Ολυμπιακό και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μείωσαν προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας στο σκορ δύο φορές, ωστόσο οι «ψυχωμένοι» παίκτες του Νίκου Καραγεωργιού, άντεξαν στην πίεση των Πειραιωτών μέχρι τέλους.

Έτσι, κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος, την οποία και θα διεκδικήσουν στις 21/12 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το ματς:

Ο Λεβαδειακός σόκαρε στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης τους «ερυθρόλευκους», σημειώνοντας δύο τέρματα.

Το πρώτο ήρθε στο 3′, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Πολέτο, ενώ το δεύτερο στο 6′, έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Παναγιώτου, φάση την οποία ωστόσο, επηρεάζει και ο Νίκας με κεφαλιά.

Η απάντηση του Ολυμπιακού, ήρθε είκοσι λεπτά μετά. Ο Βρουσάι εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμέδο βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, επιστρέφοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο στα γήπεδα, μετά από 3,5 μήνες (τελευταία φορά αγωνίστηκε στο ματς με τη Λουντογκόρετς).

Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα, καθώς ο Νίλι σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προοπτικές για να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο η άμυνα του Λεβαδειακού άντεξε στην πίεση και ανταπέδωσε με ιδανικό τρόπο και μάλιστα χάρη σε δύο αναπληρωματικούς.

Στο 61′, ο Χάμοντ πρόλαβε τη δυνατή μπαλιά του Λιάγκα, σημάδεψε σωστά τον Δούμτσιο που βρισκόταν στη μικρή περιοχή των Πειραιωτών και παίρνοντας τη κεφαλιά προ του Σεμέδου, νίκησε τον Κρίστινσον για το 3-1.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ωστόσο, ήταν άμεση. Μόλις δύο λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Ουνιεκούρου η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ρόνι Λόπες, που με «κεραυνό» από κοντινή απόσταση, μείωσε σε 3-2 .

Ακολούθησαν περίπου 25 λεπτά, στα οποία καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε επικίνδυνα την αντίπαλη εστία, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει διακαώς την ισοφάριση.

Στο 86′ και στο 88′, ο Μαρίνος επιχείρησε δύο φορές να σκοράρει, ωστόσο στην πρώτη του ευκαιρία, το σουτ από κακή θέση κατέληξε άουτ, ενώ λίγο αργότερα, η μπαλιά που κατευθύνθηκε προς εκείνον, μετά την πρώτη κεφαλιά που πήρε ο Ονιεκούρου στη μικρή περιοχή, τον αιφνιδίασε και δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Εν τέλει οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και ο Λεβαδειακός πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, όπου αριθμητικά του δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Αγωνίστηκαν για τον Λεβαδειακό (Νίκος Καραγεωργίου): Σαμάσα, Βλάχος (45′), Νίκας (74′), Παναγιώτου, Λιάγκας, Μεχία, Νίλι, Λινάρδος (52′), Τσάπρας, Βρακάς (59′), Πολλέτο (74′) Αλλαγές: Μουτίνιο (59′), Χάμοντ (45′), Δούμτσιος (52′), Τζημόπουλος (74′), Αλμπάνης (74′)

Αγωνίστηκαν για τον Ολυμπιακό (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Αποστολόπουλος (45′), Μάρκοβιτς, Σεμέντο, Ανδρούτσος, Βρουσάι (82′), Κούντε (45′), Μπα (45′), Ονιεκούρου, Σουρλής, Τικίνιο Αλλαγές: Λόπεζ (45′), Μπουχαλάκης (45′), Κίτσος (45′), Μαρίνος (82′)

Επιμέλεια: Γιάννης Σέμπρος