Δύο στα δύο για τον Αστέρα Τρικάλων

Δύο στα δύο για τον Αστέρα Τρικάλων, ο οποίος στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α2, κέρδισε το ντέρμπι του βόρειου ομίλου επικρατώντας του ΑΟ Καβάλας με σκόρ 50-41 το βράδυ του Σαββάτου στο ΔΑΚ Μπάρας,

Οι παίκτες του Αστέρα ξεκίνησαν δυνατά και χάρη στην καλή τους άμυνα πήραν σημαντική διαφορά στο α΄ ημίχρονο (28-16).    Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και βγήκαν στην αντεπίθεση πλησιάζοντας το σκό στο τέλος του τρίτου 10λέπτου (34-29). Στο τέταρτο 10λεπτο η αναμέτρηση απέκτησε σασπένς καως η έκβαση του αγώνα ήταν αβέβαιη.  Στο τέλος οι Τρικαλινοί έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να αντέξουν και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 50-41.

Ήταν ένας αγώνας αντάξιος της ιστορίας των αναμετρήσεων των δύο ομάδων και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν. Η νίκη ήρθε κυρίως από την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Τρικαλινής ομάδας, που απέφερε γρήγορες και επιτυχημένες επιθέσεις. Σε μεγάλη μέρα ο Π. Φιλίππου βομβάρδισε με 26 πόντους τους φιλοξενούμενους, ενώ στο σκοράρισμα συμμετείχε όλη η βασική πεντάδα.

Σκορ ανά 10λεπτο : 16-08, 28-16, 34-29 και 50-41

ΑΣΤΕΡΑΣ (Χ.Φιλίππου) :  Χατζής 8, Π.Φιλίππου 26, Ορέστης 6, Ζησόπουλος 8,Καλαϊτζίδης 2,

Αργυρόπουλος και  Μανώλης ,.

ΚΑΒΑΛΑ (Κυριακίδης) :   Μασμανίδης 2, Χατζησάββας 19, Σαουλίδης 14, Δομβρίδης 2, Πετράκης 4,