Διπλό με μεγάλη ανατροπή στην ΑΕΛ και 2×2 ο Απόλλων Καρδίτσας!

Μία ιστορική νίκη απέναντι σε ένα σπουδαίο μέγεθος του ελληνικού αθλητισμού πέτυχε ο Απόλλων Καρδίτσας. Για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, η ομάδα του Σπύρου Παππά επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΛ με 65-71, κάνοντας το 2×2 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ έχει ήδη εκπληρώσει το ρεπό της στον 1ο γύρο.

Οι «κυανόλευκοι», μέσα στο κατάμεστο κλειστό του Αγ. Θωμά, πραγματοποίησαν μεγάλη ανατροπή, καθώς στο 25′ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με -12 (50-38) και στο 28′ με -11 (54-43).

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο Απόλλων μπήκε νωθρά στο παρκέ και βρέθηκε σε θέση κυνηγού στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλός του ποτέ δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας σε όλο το 1ο ημίχρονο. Το προβάδισμα των «βυσσινί» κυμαινόταν μεταξύ 4-9 πόντων, ενώ στο 17’, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-35, με το σερί 5-0 των γηπεδούχων να διαμορφώνει το 44-35 της ανάπαυλας.

Με ψυχωμένη εμφάνιση και πολύ καλή άμυνα στο 2ο ημίχρονο, όταν δέχθηκε μόλις 21 πόντους, η ομάδα της Καρδίτσας βρέθηκε επίσης σε εξαιρετική μέρα έξω από τη γραμμή των 6,75μ., ευστοχώντας σε 13 σουτ τριών πόντων για να σημειώσει ένα σπουδαίας ψυχολογικής και βαθμολογικής σημασίας αποτέλεσμα.

Ο Απόλλων, που αγωνίστηκε χωρίς τους Δ. Ελευθερίου, Δίκαρο, Λάιο και Ζιάκανο, ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς στη λήξη της 3ης περιόδου (57-57) και προσπέρασε στο 31′ με 57-60, ενώ στο 36′ το 62-69 δημιούργησε σερί 5-12 κατά τη διάρκεια της 4ης και πιο καθοριστικής περιόδου.

Με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και με «μεγάλα» σουτ, οι παίκτες του Σπ. Παππά διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας σε μία «καθαρή» νίκη.

Ο Απόλλων Καρδίτσας ευχαριστεί την ΑΕΛ για τη φιλοξενία και συγχαίρει τους φιλάθλους της για την καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στην κερκίδα του σημερινού αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-35, 57-57, 65-71.

ΑΕΛ (Ν. Παπαϊωάννου): Πνευματικός 18 (1), Γκανέτσας 19 (2), Γαβρογιάννης, Γ. Τσιμούρτος, Γκέκας, Τουρναβίτης 3 (1), Μπακαρός, Κρικώνης 10 (1), Χριστοφόρου, Ψούνης, Οικονόμου 13.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Κούτριος 32 (7), Κοβάτσεφ 10 (1), Απ. Σδρόλιας 4, Πάσχος, Ντασιώτης, Κατσαρός 3 (1), Τσέγκος 20 (4), Αλ. Ελευθερίου 2, Ρουκάς, Παπανδρέας, Τσανάκας.

-52

*Απόλλων Καρδίτσας, Ίωνας Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον α’ γύρο

**Εκκρεμεί η αναμέτρηση Άρης Τρικάλων – Ακαδημία Φούντας για την 3η αγωνιστική (Κυριακή 20/10, 18:00)