«Αέρας» για τον τίτλο ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε απλώς βήμα αλλά ολόκληρο άλμα τίτλου απόψε, αφού μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-0 αύξησε σε 15 βαθμούς τη διαφορά από τον «Δικέφαλο» και 14 από την Ένωση, που θεωρούνται οι βασικοί ανταγωνιστές του για τον τίτλο, ενώ ακόμη και ο δεύτερος Άρης είναι στο -12.

Η μακεδονική ομάδα ξεκίνησε καλά, πίεσε αρκετά στα πρώτα 25 λεπτά αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ στο διάστημα της υπεροχής της και τελικά έφυγε από το Φάληρο με μια καθαρή ήττα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με τακτική να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και στο 4΄  έφτασε κοντά, όταν από γύρισμα του Ελ Καντουρί, ο Κρμέντσικ σούταρε μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Σα να επέμβει σωτήρια, όπως έκανε και δύο λεπτά αργότερα σε φάουλ του Βιεϊρίνια.

Προϊόντος του χρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει… στροφές και στο 38΄ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν από βαθιά μπαλιά του Σεμέδο ο Μπρούμα πέρασε στον Καμαρά, ο οποίος γύρισε και πλάσαρε με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ήταν ο Καμαρά που βρήκε τον Μπρούμα, όμως το πλασέ του Πορτογάλου χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς κι έφυγε άουτ, ενώ στο 44’ ο Τζόλης σούταρε μετά το γύρισμα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς και ο Σα απομάκρυνε με τα πόδια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο για το β΄ ημίχρονο με το πόδι στο… γκάζι και στο 50΄, ύστερα από συνεργασία Φορτούνη-Μπουχαλάκη και «τσίμπημα» του τελευταίου στον Ελ Αραμπί, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έκανε απλώς εκείνο που ξέρει καλύτερα απ΄ τον καθένα στη Σούπερ Λίγκα, ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δύο στιγμές με τους Ουάρντα στο 66΄ (κεφαλιά, που απέκρουσε ο Σα) και Ελ Καντουρί στο 69΄ (σουτ που έδιωξε ο Πορτογάλος), όμως ο Ολυμπιακός έφτασε πιο κοντά στο γκολ, έχοντας δεύτερο δοκάρι με τον Καμαρά στο 71ο λεπτό, αφού βρήκε πρώτα την μπάλα ο Ζίβκοβιτς.

Ο Αφρικανός άσος των «ερυθρόλευκων» ήταν πιο εύστοχος στο 77΄, όταν ύστερα από κλέψιμο, δική του κούρσα κι ασίστ από τον Ελ Αραμπί, που είχε τραβήξει την άμυνα πάνω του, «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Μια νίκη στην οποία την τελική πινελιά έβαλε στο 89ο λεπτό, ο Βρουσάι, όταν μετά την πάσα του Ελ Αραμπί πλάσαρε αρχικά στο δοκάρι, αλλά πήρε το ριμπάουντ ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.