Θρίαμβος στην Πόλη, ο Ολυμπιακός υπέταξε την ΤΣΣΚΑ!

Οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν ξανά στο καναβάτσο την «αρκούδα» και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της Euroleague, την Κυριακή, επιστρέφοντας από το -13 – Ρεάλ ή Φενέρ η αντίπαλός τους

Η ιστορία επαναλαμβάνεται… Σαν φάρσα κάποιες φορές… Ο ‘ταπεινός’ αλλά με καρδιά χιλίων λεόντων Ολυμπιακός, όπως ακριβώς το 2012 (τελικός στην Κωνσταντινούπολη) και το 2015 (ημιτελικός στη Μαδρίτη) έχανε επί 37 λεπτά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στο τέλος βρήκε και πάλι τον τρόπο να φέρει τούμπα το ματς, να τινάξει στον αέρα τα προγνωστικά και να προκριθεί στον τελικό!

Οι Πειραιώτες θα αγωνιστούν για 8η φορά στον τελικό της Euroleague, διεκδικώντας την 4η κούπα της ιστορίας τους κι όποιος κι αν είναι αντίπαλος τους (Φενέρ-Ρεάλ ο άλλος ημιτελικός) όπως φάνηκε και σήμερα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα και κανέναν…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα στην άμυνα και με άστοχα σουτ στην επίθεση (0/3 τρίποντα ο Μάντζαρης) με αποτέλεσμα να βρεθεί στο 3ο λεπτό να χάνει με 7-2, ωστόσο η εικόνα γρήγορα άλλαξε.

Οι ερυθρόλευκοι «έσφιξαν» την άμυνα τους και σερί 0-7 (και το πρώτο εύστοχο τρίποντο από τον Παπανικολάου) προηγήθηκαν 7-9 και ο ημιτελικός έγινε ξανά ντέρμπι στα μισά της πρώτης περιόδου.