Τα Τρίκαλα διέλυσαν τον Άρη με 78-62

Τα Τρίκαλα μετά τον ΠΑΟΚ επικράτησαν και του Άρη και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο (78-62). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 22 πόντους διαφορά ενώ ουσιαστικά δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του ματς. Με αυτή τη νίκη ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία την προσπάθειά τους να μείνουν στην κατηγορία, ενώ ο Άρης έχασε σημαντικό βαθμολογικό… έδαφος.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και με εκπληκτική ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75 (10/20 στο πρώτο 20άλεπτο) όχι μόνο είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, αλλά βρέθηκαν να προηγούνται και με 15 πόντους (38-23, 19’). Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο εκτός της κακή περιφερειακή άμυνα δεν είχε και λύσεις στην επίθεση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας 9/22 δίποντα και 1/10 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλαν αντίδραση στο παρκέ, αλλά αυτή δεν κράτησε παρά ένα τρίλεπτο. Στη συνέχεια ο Γιάννης Καστρίτης είδε τους παίκτες του να σκοράρουν ξανά με ευκολία και κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα η διαφορά να πιάσει τη μέγιστη τιμή των 18 πόντων (60-42, 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης έβγαλε επιθετικότητα στην άμυνά του και με εύστοχα σουτ τριών πόντων από Θοδωρή Ζάρα και Τάντια Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 63-55 (34’). Τα Τρίκαλα έδειξαν χαρακτήρα καλής ομάδας, δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους και με σερί 13-0 «καθάρισαν» τον Άρη και φυσικά πήραν τη σπουδαία νίκη με 78-62. gazzetta.gr