Νικητής ο Ασκληπιός στο Θεσσαλικό ντέρμπι

Με νίκη άνοιξαν την αυλαία του 2ου γύρου οι γυναίκες του Ασκληπιού. Παρ΄όλο που χρειάστηκαν 5 σετ, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο στο Θεσσαλικό ντέρμπι απέναντι στην ΕΑ Λάρισας με 3-2, φτάνοντας στην βαθμολογία την ομάδα της Λάρισας.

Στο 1ο σετ μετά το αρχικό 3-5 για την ΕΑΛ ο Ασκληπιός έφερε το παιχνίδι στα ίσια 9-9 και 12-12. Απ΄το σημείο αυτό η διαφορά άρχισε να ανοίγει για τον Ασκληπιό 16-12 και 20-15 για να πάρει το σετ με 25-20.

Στο 2ο σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μέχρι το 11-11. Απ το σημείο αυτό η ομάδα της Λάρισας πήρε μια διαφορά στο σκορ και παρά το 17-17 κατάφερε να πάρει το σετ με 20-25.

Στο 3ο σετ μετά το αρχικό 4-4 ο Ασκληπιός μπήκε μπροστά στο σκορ 10-7 και 14-8 και με ένα σερί 11-2 πήρε το σετ 25-10.

Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 8-3 με την ομάδα της Λάρισας όμως να αντιδρά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 15-15. Νέα ισοπαλία στο 19-19 και ξανά στο 23-23. Τελικά το σετ πήγε στην ΕΑ Λάρισας με 23-25.

Στο 5ο σετ μετά το αρχικό 73 για την ΕΑΛ ο Ασκληπιός φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 5-5. Με ένα 4-0 το σκορ γίνεται 9-5 με την ομάδα της Λάρισας να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο 11-10. Δεν είχε όμως συνέχεια και με ένα σερί 5-1 ο Ασκληπιός πήρε το σετ με 15-11 και των αγώνα με 3-2.

Τα σετ  1ο 25-20, 2ο 20-25, 3ο 25-10, 4ο 23-25, 5ο 15-11

Διαιτητές: 1ος Παρασκευάς, 2ος Χουλιαρόπουλος. Γραμματεία: Ρέμπελου