Νίκη για τις κορασίδες του Ασκληπιού

Με νίκη έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, στην τελευταία τους αναμέτρηση για την φάση των ομίλων, οι Κορασίδες του Ασκληπιού. Στο παιχνίδι που έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο Δημοτικό κλειστό της Κατσιμήδου, επιβλήθηκαν της Ε.Α. Λάρισας με 3-1 σετ. Οι κοράσιδες του Ασκληπιού πλέον βρίσκονται στις 16 καλύτερες ομάδες της Περιφέρειας (Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ.) και περιμένουν να μάθουν τον ή την αντίπαλο τους στα μπαράζ της επόμενης φάσης.

Στα του παιχνιδιού, ο Ασκληπιός αν και βρέθηκε μπροστά στο πρώτο σετ με 13-9 δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά. Η ΕΑΛ στην διάρκεια του  σετ πέρασε μπροστά με 21-22 και παρόλο που ο Ασκληπιός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23, η ΕΑΛ με ένα σερί 3-1 πήρε το σετ 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Ασκληπιός βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 4-5 αλλά βρίσκοντας τις λύσεις πέρασε μπροστά με 11-6 και 17-8. Η ΕΑΛ στην συνέχεια αντέδρασε, μείωσε σε 19-14 και 20-17, με τον γηπεδούχο όμως να έχει το τελευταίο λόγο και κρατώντας μια διαφορά ασφαλείας να κάνει το 25-20 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ασκληπιός μπήκε από την αρχή μπροστά με 10-5 και 17-10, η ΕΑΛ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 21-16 αλλά ο Ασκληπιός κράτησε μια διαφορά ασφαλείας και τελείωσε το σετ υπέρ του με 25-21.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν να είναι πόντο στον πόντο κοντά με 6-6 και την ΕΑΛ οριακά πιο αποτελεσματική να περνά μπροστά με 12-13 και 15-17. Ο Ασκληπιός στην συνέχεια ισοφάρισε σε 17-17 και κράτησε το καλύτερο για το τέλος. Πιο ουσιαστικός και πιο αποτελεσματικός στις τελικές του, κατάφερε με ένα σερί 8-3 να κερδίσει με 25-20.

Τα σετ : 1ο 24-26,  2ο 25-20,  3ο 25-21,  4ο 25-20.

Διαιτητής : Βήτας Βασίλης

Γραμματεία : Παπαδήμα-Βήτα Μαρία

Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ : (Παναγιάρη Σ.) Γεωργίου Μ.,  Γατσά Ε.,  Στεφάνου Γ.,  Γεωργίου Σ.,  Βασιλοπούλου Δ.,  Παπαθεοδώρου Ε.,  Τσιούκα Γ.,  Χύτα Μ.,  Βράκα Ρ.(L), Γεωργάκη Ε.

Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ : (Πνάκας Π.) Δέλιου Α.,  Ριζούλη Ε.,  Ριζομάρκου Μ.,  Εξάρχου Ε.,  Παπαδοπούλου Ε.,  Αποστόλου Α.,  Πλακιά Ν.,  Νίσκου Α., Αλβίζου Α.,  Χύτα-Τζιανοπούλου Κ.,  Γίτση Ε.,  Μανδραβέλη Μ.(L),  Μπούτσια Α.(L),  Λαπούση Δ.