Εχασε ο Αστέρας Τρικάλων

Σ’ έναν ντέρμπι γεμάτο ένταση, ενέργεια και πάθος ο Αστέρας Τρικάλων έχασε την ευκαιρία να προκριθεί το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό της Μπάρας, γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΟ Καβάλας με σκορ 51-55.  Πιστές στην μακροχρόνια παράδοση στους μεταξύ τους αγώνες, οι δύο ομάδες πρόσφεραν για μία ακόμη φορά συναρπαστικό θέαμα στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν.

Οι παίκτες του Γ. Χατζή μάλλον πλήρωσαν την αγωνιστική τους απραξία απέναντι σε μια ισοδύναμη ομάδα, που είχε δύο επίσημους αγώνες κυπέλλου στις ρόδες της.  Έδειξαν αιφνιδιασμένοι από την έναρξη του αγώνα, ήταν νευρικοί και άστοχοι και μέχρι να βρουν σωστή άμυνα στον τρόπο ανάπτυξης της Καβάλας βρέθηκαν στο -12 στο τέλος του α΄ 10λέπτου (σκορ 6-18).  Από το δεύτερο 10λεπτο και μετά άλλαξαν την άμυνα ζώνης σε zone-press και, με υπομονή και αυτοσυγκέντρωση, αργά και σταθερά ροκάνισαν τη διαφορά (ημίχρονο 22-30 και γ΄ 10λεπτο 39-42), ενώ στη συνέχεια στο 37΄  πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 49-46.   Όμως κάπου εκεί βγήκε η κούραση απ’ την υπερπροσπάθεια, ήρθε και η αστοχία σε τρία εύκολα «λέι άπ», και η Καβάλα αξιοποίησε την ευκαιρία και κέρδισε τον  αγώνα με το τελικό 51-55.

Παρά την ήττα του, ο Αστέρας επιβεβαίωσε τις αγωνιστικές του αρετές στο παρκέ. Οι παίκτες του Αστέρα, με εξαίρεση το κακό πρώτο 10λεπτο, είχαν πολύ καλή απόδοση και προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο τους και διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, σ’ έναν αγώνα, που έδειχνε μάλλον χαμένος από την αρχή.  Η δουλειά στις προπονήσεις συνεχίζεται και η ομάδα αναμένεται να είναι ακόμα καλύτερη στην έναρξη του πρωταθλήματος.

Σκορ ανά 10λεπτο:  6-18, 22-30, 39-42 και 51-55

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γ. Χατζής) : Χατζής 23,  Φιλίππου 20(2), Τσίπρας 4,