Δεν τα κατάφερε ο Αστέρας Τρικάλων

Δεν τα κατάφερε τελικά ο Αστέρας Τρικάλων, ο οποίος ηττήθηκε  το μεσημέρι της Κυριακής στη Μπάρα από την αξιόμαχη Ίριδα Καβάλας με σκορ 38-47.
        Ήταν ένας δυνατός αγώνας ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δυό ομάδες είχαν από ενα καλό ημίχρονο. Οι παίκτες του Αστέρα στο α΄ ημίχρονο πίεσαν με ”man to man” , έβγαλαν καταπληκτική άμυνα και εκδήλωσαν περισσότερες επιθέσεις, όμως  η αστοχία τους κάτω από το καλάθι ήταν  μεγάλη και η υπεροχή τους δεν αποτυπώθηκε στο σκορ του ημιχρόνου (21-21), πράγμα που κόστισε τελικά.
        Στο β΄ ημίχρονο η Καβάλα αμύνθηκε ψηλά έξω από τη ρακέτα της, πήρε τα αμυντικά ριμπάουντ και αξιοποίησε τις περισσότερες αντεπιθέσεις της κλείνοντας το γ΄ 10λεπτο προηγούμενη με 31-39.
Οι παίκτες του Αστέρα αντέδρασαν στο δ΄ 10λεπτο, όμως τους δεν έφτανε η αστοχία και το άγχος του να κυνηγούν το σκορ ήρθαν και τα εις βάρος τους λάθη των διαιτητών (δεν  τους δόθηκαν  τρία εμφανή φάουλ) με αποτέλεσμα να χαθεί η απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση και η  διαφορά στο σκορ να παραμείνει σταθερή υπερ των φιλοξενούμενων, που πήραν τη νίκη με το τελικό 38-47.

Η εξέλιξη του σκορ ανά 10λεπτο: 4-9, 21-21, 31-39 και 38-47

ΑΣΤΕΡΑΣ(Γ. Χατζής): Καραμπίνας 4, Τσίπρας 7, Φιλίππου 16, Ορέστης 2, Χατζής 9, Βλαχάβας, Μανώλης και Καλαϊτζίδης.

ΙΡΙΣ(Γρ. Αϊβαζίδης): Παπαδόπουλος 7, Δομβρίδης 2, Πετράκης 4, Τσίλης 8, Π. Αϊβαζίδης 22, Βρασίδας 2, Πολυχρονιάδης 2 και Χατζησάββας.